Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Cassini

Tytan może się okazać obiektem tak interesującym, że naukowcy rozpoczną planowanie następnych misji, podczas których do badań jego powierzchni i atmosfery zostaną użyte balony, sterówce i ładowniki. Długa podróż, rozpoczęta przez sondę CassiniHuygens, nieprędko dobiegnie końca. W SWEJ PODRÓŻY do uktadu Saturna sonda CassiniHuygens przebyta ponad 3 mld km. Wystrzelona w 1997 roku, przeleciała dwukrotnie obok Wenus, następnie obok Ziemi oraz Jowisza i została rozpędzona przez grawitację tych planet. 1 lipca Cassini przemknie przez przerwę między pierścieniami F i G. Przed momentem największego zbliżenia do planety uruchomi swój główny silnik i rozpocznie hamowanie (czerwona linia na górnym rysunku z prawej). Po tym manewrze zacznie okrążać Saturna po silnie spłaszczonej elipsie (na dole). Kolejne manewry skorygują tę orbitę w taki sposób, by umożliwić próbnikowi Huygens dotarcie do Tytana.