Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Czarne dziury

To jednak sprawa dalekiej przyszłości, na razie bowiem nie potrafimy wytwarzać czarnych dziur, choćby najmniejszych. W istocie każdy eksperymentalny test pętlowej grawitacji kwantowej wydaje się zadaniem niezwykle karkołomnym technicznie. Problem polega na tym, że efekty przewidziane przez tę teorię stają się znaczące dopiero przy skalach rzędu długości Plancka, ze względu na znikomość kwantów powierzchni i objętości. Jest to o 16 rzędów wielkości mniej niż skala zjawisk badanych w największych akceleratorach cząstek elementarnych (im mniejsze odległości, tym większe energie wchodzą w grę). Ponieważ zejście na poziom skali Plancka w akceleratorach jest nierealne, wielu naukowców porzuciło wszelką nadzieję, by teorię grawitacji kwantowej dało się empirycznie potwierdzić. Jednak w ostatnich latach kilku młodych badaczy wymyśliło nowe metody testowania pętlowej grawitacji kwantowej za pomocą dostępnych obecnie środków, oparte na badaniu propagacji światła we Wszechświecie.