Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Droga mleczna

Czasami najtrudniej zrozumieć to, co wydaje nam się, że najlepiej znamy. Znamy nasze rodzinne miasto od podszewki, a mimo to turyści albo małe dzieci potrafią w nim dostrzec coś, na co my nigdy nie zwrócilibyśmy uwagi. Oczywiście nie chodzi o szczegóły, ale ogólny ogląd miasta często mają oni lepszy niż stali mieszkańcy. Podobnie jest z astronomami badającymi Drogę Mleczną. Są tak bardzo na niej skupieni, że trudno im postrzegać ją jako całość. Kiedy obserwują inne galaktyki, widzą ich ogólną budowę, a nie detale. Gdy zaś patrzą na naszą, bez trudu badają jej szczegóły, natomiast strukturę całości postrzegają tylko pośrednio. To właśnie dlatego nasze postępy w poznawaniu ogólnego schematu budowy i historii Drogi Mlecznej były tak powolne. Aż do lat dwudziestych astronomowie nie mieli nawet pewności, czy jest ona jednym z wielu miliardów odrębnych obiektów.