Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Mgławice bipolarne

W takiej sytuacji najlepiej skoncentrować się na skrajnych przypadkach, ponieważ to właśnie w nich nieznane procesy mogą przejawiać się najbardziej wyraziście. Takimi skrajnymi przypadkami są mgławice bipolarne. Ich zdjęcia, wykonane przez teleskop Hubble’a, wyglądają, jakby pochodziły ze wspanialej serii obrazów kwiatów autorstwa Georgii 0’Keeffe*. Drobne szczegóły przypominające cętki występują w zwierciadlanych parach po obu stronach mgławicy Z symetrii tej wynika, że cała struktura powstała wskutek działania spójnych procesów zachodzących blisko powierzchni gwiazdy, w mniej więcej taki sposób, jak rośnie płatek śniegu lub słonecznik. W modelu oddziałujących wiatrów gaz, który wydostał się już ponad torus, płynie ze stalą prędkością, a światło pochodzące z obszaru nad torusem ma charakterystyczne przesunięcie dopplerowskie.