Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Misja Apollo

Choć misje Apollo dostarczyły sporo informacji, po zakończeniu tego programu wciąż wiele kwestii pozostawało niewyjaśnionych. Badacze doszli do wniosku, że potrzebna jest całościowa mapa Księżyca wykonana za pomocą różnorodnej aparatury telemetrycznej. Przedsmak fascynujących odkryć, które mogłyby przynieść takie badania powierzchni na skalę globalną, dały na początku lat dziewięćdziesiątych dwa przeloty sondy Galileo przez układ ZiemiaKsiężyc w jej drodze ku Jowiszowi. Na południowej półkuli po stronie niewidocznej na dnie największej księżycowej niecki, basenu Biegun PoludniowyAitken (SPA South PoleAitken), naukowcy znaleźli niespodziewanie oznaki skal bogatych w żelazo. Galileo wykonał także mapy niektórych mórz przy użyciu specjalnych filtrów umożliwiających ustalenie składu chemicznego powierzchni; okazało się, że da się wykorzystać satelitarne dane telemetryczne do określenia kolejności przepływów lawy tworzącej dna mórz.