Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Natura znaków drogowych

Tajniki funkcjonowania natury są dzisiejszym badaczom prawie w całości znane. Z takiej wiedzy może również korzystać zwykły śmiertelnik, ponieważ istnieją rośliny i zwierzęta, które są specyficznymi znakami, informującymi nas o stanie przyrody. Bioindykatory, bo tak się nazywają, są to organizmy, których obecność, brak lub zachowanie się wskazuje np. na występowanie określonego związku w środowisku. Do bioindykatorów zaliczyć można m.in. wszelkie porosty. Są one nadzwyczaj czułe na zawarte w powietrzu związki siarki. Ci więc, którzy nie chcą być narażeni na zanieczyszczenia siarką, powinni mieszkać tam, gdzie spotkać można porosty. Ponadto na podstawie gatunków glonów i małży występujących w danym zbiorniku wodnym można określić stopień zanieczyszczenia wód. Wiedząc jak wyglądają zielenice i okrzemki, czy racicznice i groszówki, czyli glony i małże występujące w wodach czystych, z łatwością można zdecydować, które zbiorniki nadają się na wakacyjne kąpieliska.