Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Nieoznaczoność Heisenberga

Podczas zderzenia rozlega się dzwonek. By wydłużyć czas pomiędzy alarmami, istoty uwalniałyby kulki z coraz mniejszą prędkością. Lecz w końcu zasada nieoznaczoności Heisenberga uniemożliwi określenie z dowolną precyzją zarówno prędkości, jak i położenia kulek w zegarze. Jeśli jedno lub drugie stanie się zbyt niedokładne, budzik się zepsuje i hibernacja zamieni się w wieczny spoczynek. Można sobie wyobrazić inne budziki nie podlegające ograniczeniom kwantowymi, a nawet stanowiące integralną część organizmów. Niemniej jednak nikt jeszcze nie wymyślił mechanizmu niezawodnie budzącego przy zużyciu skończonej energii i w nieskończonym czasie. PO TRZECIE, mamy wątpliwości co do zdolności do długotrwałego życia inteligentnych istot, związane z fundamentalnymi ograniczeniami obliczeniowymi. Dawniej informatycy sądzili, że niemożliwe jest dokonywanie obliczeń bez zużycia pewnej minimalnej ilości energii na operację, ilości wprost proporcjonalnej do temperatury komputera.