Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Rakiety kosmiczne

Wczesnym rankiem 15 października 1997 roku stałem w ciemnościach na brzegu pełnej aligatorów zatoczki w pobliżu przylądka Canaveral na Florydzie. Jak tysiące innych gapiów patrzyłem na oddaloną o kilka kilometrów, jasno oświetloną rakietę, pod którą pojawił się słaby płomień. Gdy chwilę później przebijała się przez chmury, a potem kierując się w kosmos, przemykała nad oceanem, można było dostrzec już tylko ognisty ogon jej silnika. Na szczycie rakiety znajdował się najbardziej skomplikowany bezzałogowy statek kosmiczny, jaki kiedykolwiek zbudowano: orbiter Cassini i połączony z nim próbnik Huygens. Czekała go siedmioletnia podróż międzyplanetarna. Mój udział w planowaniu tej misji rozpoczął się, gdy byłem jeszcze doktorantem, a do jej zrealizowania pierwszych długotrwałych badań układu Saturna dochodzi dopiero teraz, gdy jestem w połowie mojej kariery naukowej. W lipcu br. sonda CassiniHuygens powinna wejść na orbitę wokół Saturna.