Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Symptomy

Istnieje pewien rodzaj znaków, których nikt nie wymyślił, które są niezależne od naszej woli. Takie znaki to symptomy i korzystano z nich nie dbając o mechanizmy ich funkcjonowania. Symptomem może być dym, który wskazuje, że gdzieś musi palić się ogień. Takimi znakami są tez wszystkie elementy mówiące o zmianie pogody. Nagle zrywający się porywisty wiatr i ciemne gęste chmury dają do zrozumienia, że nadciąga gwałtowna burza. Takie nieskonwencjonalizowane znaki dają nam również zwierzęta. Dziś rzadziej, ale dawniej ludzie chętnie korzystali ze znaków przyrody, obserwowali naturę, zwierzęta i rośliny i wnioskowali potem, jak długa będzie zima, czy będzie ostra czy łagodna. Wszelkimi znakami są objawy choroby, jej pierwsze symptomy, np. gorączka, która mówi, że rozpoczyna się stadium chorobowe. Znajomość takich znaków ułatwia w dużym stopniu życie. Dlatego nie można ich ignorować.