Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Topologia hiperboliczna

Sfera na przykład może mieć dowolne rozmiary fizyczne (powiedzmy w metrach), ale jej powierzchnia zawsze wyniesie 4it razy kwadrat jej promienia, czyli 4it radiany kwadratowe. Ta sama zasada odnosi się do topologii hiperbolicznej, dla której również da się zdefiniować promień krzywizny. Najbardziej zwarta topologia hiperboliczna, odkryta przez jednego z nas (Weeksa) w 1985 roku, może być zbudowana poprzez utożsamienie par ścian osiemnastościanu. Jej objętość wynosi około 0.94 radiana sześciennego. Inne topologie powstają z wielościanów o większej liczbie ścian. Geometria sferyczna, tak samo jak hiperboliczna, dopuszcza wiele różnych topologii. W trzech wymiarach sfera jest uogólniona do hipersfery. (Aby wyobrazić sobie hipersferę, pomyślcie o niej jako o tworze składającym się z dwóch zwykłych kul w przestrzeni euklidesowej, sklejonych ze sobą powierzchniami: wszystkie punkty na powierzchniach obu kul są wspólne.) Objętość hipersfery wynosi 2it2 razy sześcian promienia jej krzywizny.