Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Turbulencje

Pomimo tych sukcesów opis Szakury i Suniajewa nie może zastąpić rzetelnej teorii turbulencji i musi być traktowany jako przykrywka dla naszej ignorancji. Różnice między przewidywaniami modeli i danymi obserwacyjnymi mogą pojawiać się dlatego, że powszechnie przyjmowane założenia są po prostu błędne. Co więcej, oprócz przekazywania momentu pędu turbulencja może wywoływać inne obserwowalne efekty, których naukowcy nie są w stanie przewidzieć bez głębszego zrozumienia procesów zachodzących w dyskach akrecyjnych. NA SZCZĘŚCIE w 1991 roku w badaniach dysków nastąpił spektakularny przełom. Steven Balbus i John Hawley z University of Virginia stwierdzili, że jeśli materia w dysku akrecyjnym jest dobrym przewodnikiem elektryczności, to nawet bardzo słabe pole magnetyczne destabilizuje dysk i staje się przyczyną rozwoju turbulencji.