Magnetosfera

Okazało się, że magnetosfera Jowisza jest asymetryczna i że z jednej strony wypływają z niej wielkie ilości jonów i elektronów. Więcej »

Przestrzeń i czas

Odpowiedzi na te pytania zaprowadzą nas poza fizykę, którą znamy, i będą wymagały nowego zrozumienia natury przestrzeni i czasu. Więcej »

 

Widmo pyłu

Obserwacje rzeczywiście sugerują, że z czasem zmniejsza się ilość pyłu [ilustracja na stronie 55], prawdopodobnie dlatego, że maleje liczba planetozymali. Podczas zderzeń obiekty te co najmniej częściowo zamieniają się w pyl, a zaburzenia grawitacyjne, jakim ulegają pod wpływem planet, mogą wyrzucać je poza obręb dysku lub spychać na centralną gwiazdę. W widmie (3 Pictoris zaobserwowano linie absorpcyjne, które pojawiają się i znikają. Astronomowie wywnioskowali, że powstają one podczas spadku komet na tę gwiazdę. Ocenia się, że w ciągu roku kończy w ten sposób życie około 200 komet. W czasach swej młodości Układ Słoneczny również musiał zawierać znacznie więcej planetoid i komet niż dzisiaj. Niewykluczone więc, że pyłowe dyski innych gwiazd będą w przyszłości wyglądały tak, jak teraz wygląda nasz własny.